Lymfodrenáž zdraví velmi prospěšná masáž lymfatických cest, napomáhající odtoku přebytečné vody a toxických látek z těla, umožňující celkovou regeneraci imunitního systému.

Manuální lymfodrenáž se od klasické masáže liší tím, že je orientována na lymfatický systém, který je schopen odvádět z tkáňového prostoru všechny metabolity, cizorodé látky, viry, bakterie a bílkoviny, které nejsou schopny pro svou velikost projít žilní stěnou. Cílem hmatové techniky manuální lymfodrenáže je především podpora odtoku lymfy ze tkání bez posilování přítoku krve, čili podpora resorpce, což je vlastně nejdůležitější funkce u unaveného organizmu s postižením mízního systému ať už prvotně (tzn. u vrozeného) nebo druhotně (tzn. u získaného - po zranění, operaci).  V podstatě jde o velice jemné krouživé hmaty s přesně daným tlakem a tím dochází k posouvání lymfy směrem k uzlinám, kde je filtrována a pročištěna.

Manuální lymfodrenáž působí nejen na lymfatický a žilní systém (posun zátěže organismu), ale i na nervový systém ve smyslu ovlivnění - snížení bolestivosti parasympatiku. Má též účinek na patické dráhy ve smyslu brzdění - snížením bolestivosti. Dále se ovlivňuje nejen příčně pruhované svalstvo, ale také hladké (hladké svalstvo reaguje zřetelně na lehké podráždění kontrakcí, která může vést k automacii). Dochází i ke zlepšení imunologické obrany pomocí odsunu metabolitů s bílkovinně bohatou substancí. (MUDr. Miroslav Bechyně, CSc.)

V dnešní době, díky sedavému zaměstnání a nedostatku pohybu, trpí většina populace sníženou imunitou, přebytečnému ukládání tuku či oteklýma nohama. To vše úzce souvisí s nedostatečně cirkulujícím lymfatickým systémem a tím i v důsledku se špatnou funkcí ledvin a jater. Pokud nám dobře tyto hlavní orgány nefungují, pociťujeme únavu, stres, snadno se vyčerpáme, podléháme snadněji nervozitě a objevují se různé kožní vyrážky. Důsledků je opravdu mnoho. Tato masáž se především doporučuje lidem, kteří trpí i v dospělosti výskytem akné. Masáží lze problematickou pleť zlepšit. Zlepšení může být trvalé. To záleží na počáteční intenzitě masáží a samozřejmě jakým způsobem se tělo srovná se změnami, které masáž v metabolismu vyvolá. Dále výborně pomáhá na celulitidu a to ve velice krátké době, pokud je podpořena zábaly. Napomáhá odstranit otoky nohou, doporučuje se při revmatismu, vypadávání vlasů, zlepšuje onemocnění lupenky, užívá se na odstranění otoků po ablaci mamy. Účinek ruční masáže zvýší sekvenční tlaková drenáž přístrojem.

Pokud po odborné konzultaci zjistíte, že by vám masáž vyhovovala a rozhodnete se ji podstoupit, pak probíhá v tomto sledu:

1. začínají se masírovat uzliny v oblasti krku – je to takový malý centrální systém a ten je potřeba otevřít, to trvá asi 20-25 minut;

2. pak lze postupovat dále a masírovat oblasti, které k danému problému vhodné, např. u celulitidy se užívá této sestavy: krk, dolní končetiny zepředu, dolní končetiny zezadu, zadek.


Z lékařského hlediska se doporučuje absolvovat alespoň 1x za měsíc masáž celého těla.

Lymfodrenáž nelze provádět:

Lymfodrenáž ztrácí účinek v kombinaci s jakoukoli jinou masáží stejné části těla v jednom dni.